واحد تصفیه پساب

امروزه با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت آنها از یک سو و گسترش صنایع و کارخانه‌ها از سوی دیگر، مسأله آلودگی محیط زیست و لزوم استفاده مجدد از پساب هاي شهري و صنعتی به ویژه در مناطق خشك و کم‌آب، روز به روز جدي‌تر می‌گردد. پسابهاي صنعتی ممکن است حجم كمی داشته باشند ولی حاوي غلظتهاي بالایی از آلاینده‌ها می‌باشند. تلاش جهت تصفیه پساب‌های نفتی به عنوان یکی از منابع اصلی آلوده کننده محیط‌های آبی مورد توجه می‌باشد. از آب‌هاي تصفیه شده به شرطی كه میزان تركیب‌هاي نامطلوب آن به حد مجاز و استاندارد باشد می‌توان براي کاربردهای متفاوتی استفاده كرد.

شرکت پتروپالایش آکام جهت قدم نهادن در مسیر صیانت از محیط زیست اقدام به طراحی و اجرای واحد تصفیه پساب نمود، تا با جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از پساب در فرآیندهایی که به آب نیاز دارند این امر مهم را محقق سازد. در این راستا از سال 1400 اقدامات مطالعاتی آغاز شد. با بررسی دقیق طرح‌های گوناگون، بهترین روش براساس شاخص‌های فیزیکی – شیمیایی آب فرآیندی این پالایشگاه انتخاب گردید، اقدامات عملیاتی در تابستان سال 1401 در زمینی با زیر بنای 400 متر مربع شروع شد و در ابتدای سال 1402 این پروژه به مرحله بهره‌برداری رسید. بهره‌وری از ترکیبی از روش‌ها و فرآیندهای مورد استفاده، این واحد را در زمره تصفیه‌پساب‌های فیزیوشیمیایی طبقه‌بندی می‌کند.
از مهمترین مزایای این واحد علاوه بر رعایت الزامات زیست محیطی، صرفه‌جویی در مصرف آب است که باعث جبران هزینه احداث و بهره‌برداری این واحد در مدت 7 سال خواهد شد.

پترو پالایش آکام
اسکرول به بالا